Implantologia
Pierwsze implanty zostały wszepione w 1960 roku. Od tego czasu implantologia pomaga milionom ludzi odzyskać utracone zęby i przywraca im naturalny wygląd. Implantacja to obecnie najnowocześniejsze i najbardziej naturalne rozwiązanie w przypadku braku zębów. Implant to sztuczny korzeń wykonany z tytanu, który stanowi podstawę do odbudowy zęba. Tytan jest metalem doskonale tolerowanym przez organizm człowieka, co powoduje szybkie zintegrowanie się wszczepu z kością. Po kilku miesiącach zrasta się z kością na stałe. Implanty z powodzeniem zastępują naturalne zęby. Implant stanowi naturalny fundament, na którym można wykonać odbudowę protetyczną (koronę, most lub protezę). Istnieje możliwość wszczepienia kilku implantów, tyle ile jest brakujących zębów. Na każdym z nich można odbudować ząb. Można również wykonać kilka wszczepów, które będą stanowiły podparcie dla mostów. Już dwa implanty doskonale stabilizują protezy całkowite. Procedura wszczepienia implantów dentystycznych jest zwykle przeprowadzana w gabinecie stomatologicznym i wymaga jedynie miejscowego znieczulenia. Wybór najlepszej dla Państwa metody jest ustalany podczas pierwszej konsultacji z lekarzem. Implanty mają istotne zalety, które decydują o ich wyższości nad innymi metodami leczenia. Przede wszystkim poprawiają jakości życia. Pacjent może czerpać przyjemność ze spożywania różnorodnych potraw. Nie musi już korzystać z klejów jak w przypadku tradycyjnych protez. Implanty bardziej przypominają naturalne zęby, mają ładniejszy wygląd. Implanty zapobiegają zanikowi kości, co pozwala zachować naturalny kontur dziąseł i wygląd twarzy. Pacjenci posiadający implanty cieszą się lepszym zdrowiem, ponieważ implanty przyczyniają się do lepszego przeżuwania pokarmów, co przekłada się na lepsze trawienie.
Procedura wszczepienia implantu
Procedura wszczepienia implantu odbywa się w trzech krokach: Na pierwszej wizycie odbywa się konsultacja implantologiczna. Na podstawie zdjęcia pantomograficznego oraz na podstawie analizy zdjęć rentgenowskich następuje określenie warunków do implantacji. Jeżeli warunki w układzie kostnym pacjenta pozwalają na przeprowadzenie zabiegu, ustalany jest indywidualny plan leczenia. Na drugiej wizycie odbywa się zabieg wszczepienia implantu. Polega on na nawierceniu niewielkich otworów w kości i wkręceniu tytanowych implantów. Zabieg trwa około jednej godziny i jest całkowicie bezbolesny. Implant zastępuje korzeń zęba, stabilizując odbudowę protetyczną. W przypadku odrzucenia implantu przez organizm, z przyczyn niezależnych od pacjenta, zabieg wykonywany jest powtórnie, całkowicie bezkosztowo. Na trzeciej wizycie wykonywana jest odbudowa protetyczna. Może się ona odbyć po całkowitym wygojeniu się przeszczepu. W optymalnych warunkach integracja następuje już po dwóch miesiącach, jednak zwykle gojenie trwa od dwóch do sześciu miesięcy. Cena odbudowy jest zróżnicowana i zależy od rodzaju odbudowy i użytych materiałów. Pobierany jest wycisk. W laboratorium, technik na podstawie modelu wykonuje koronę porcelanową pasująceą kształtem i kolorem do pozostałych zębów. Nadbudowa i korona zastępuje ząb naturalny zarówno od strony estetycznej, jak i funkcjonalnej. Rezultatem jest wygląd i uczucie zdrowych zębów.
Zalecenia pozabiegowe
- stosować antybiotyki i środki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza
- w początkowym okresie po zabiegu należy stosować zimne okłady
- jamę ustną płukać specjalnym płynem wg zaleceń lekarza
- do higieny jamy ustnej stosować miękką szczoteczkę
- zakaz spożywania twardych pokarmów
- do momentu zdjęcia szwów unikać wysiłku fizycznego
- stosować się do wszystkich zaleceń lekarza i uczęszczać na wyznaczone wizyty kontrolne
Zalety implantów
- wyglądają i funkcjonują zupełnie jak naturalne zęby
- są stabilne i w przeciwieństwie do protez nie wymagają używania klejów
- ograniczają możliwość uszkodzenia sąsiednich, zdrowych zębów
- chronią tkanki dziąseł i kości
- dają możliwość spożywania różnorodnych pokarmów
- są bardziej niezawodne od metod protetycznych
- zapobiegają zapadaniu się dziąseł przez co przyczyniają się do zachowania estetycznego wyglądu twarzy
- stanowią rozwiązanie alternatywne wobec protez zdejmowanych i stałych
- mogą się przyczynić do oszczędności finansowych
- dają większą pewność siebie
- unikniecie sytuacji związanych z obluzowaniem się protezy
Implantoprotetyka
Implant może stanowić uzupełnienie brakującego zęba lub może być fundamentem do pracy protetycznej. W przypadku uzupełnienia pojedynczego zęba implanty w większym stopniu niż mosty i protezy przypominają naturalne zęby i to zarówno pod względem wyglądu jak i odczuwania. Zaletą implantoprotetyki w porównaniu do tradycyjnych metod protetycznych jest to, że nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zdrowych zębów. W odróżnieniu od protez częściowych, które mogą powodować uczucie niewygody i przy noszeniu których widoczne są nieestetyczne metalowe haczyki, implanty są odczuwane, wyglądają i funkcjonują dokładnie tak jak naturalne zęby. Ze względu na wytrzymałość implantów nie ma potrzeby uzupełniania każdego brakującego zęba. Lekarz implantolog podczas konsultacji zadecyduje, jaka ilość implantów będzie wskazana dla Państwa przypadku.
Więcej informacji na temat implantów można znaleźć na stronie Implanty Otwock